Ahhoz, hogy egy naptári évet befőzési szempontból is áttekinthessünk, jól jöhet egy befőzési naptár. Itt nyomon követhetjük a zöldségek és gyümölcsök érését, na meg ötleteket is ad, hogy mit is szeretnénk befőzni.
A szeszélyes időjárás változásait persze nem tudja hűen követni, de áttekintést ad a zöldségek, gyümölcsök várható éréséről. A mezőgazdaságilag nem aktív időszakra pedig ötleteket ad a kamránk, pincénk javainak feldolgozására, akár “kármentésre” is.
Január:
Ebben a hónapban nem terem a kertekben semmi nekünk való, így kamránk, pincénk javaiból, déligyümölcsökből készítünk konzerveket.
Február:
A kirándulásokhoz, munkahelyi tízórainkhoz készítsünk üveges húspástétomokat, felvágottakat!
Március:
Készüljünk a tavaszi, nyári kirándulásokra, hegyi túrákra, adriai vitorlázásunkra és konzerváljuk már most a készételkonzerveket!
Április:
Vagdalthúskonzervek gyártása, illetve húsvéti sonkából készítünk sonkakrémet, pástétomot.
Vagdalthús 1. (löncshús, luncheon meat)
Május:
Talán a május az a hónap, mikor megkezdhetjük az igazi házi konzerválást. Ki mikor kezdi, az már adottság és pénztárca kérdése.
Június:
Érik a cseresznye, a hazai szabadföldi eper. Elő a konzerves üvegekkel.
Július:
E hónapban aztán igazán sokféle gyümölcsöt tudunk konzerválni. A barack a listavezető, de itt kezdjük a kovászolást is. Mi azonban nem ragadunk le a kovászos uborkánál, hanem többféle zöldséget is beleteszünk a kovászos-sós lébe.
Kecskeméti kajszibefőtt (pálinkás)
Ha tetszettek a receptek, látogass el Grocceni receptoldalára: http://www.grocceni.com
Kommentek