Lifehack

Szupermarket etikett 21 pontban

Mindennapi életünk szerves része a bevásárlás. Azt hiszem mindennemű túlzás nélkül megállapíthatjuk, kijelenthetjük, hogy az emberek nagyobbik részének egy nyűg, egy nagyon stresszes dolog boltba menni. Főleg a férfiak ódzkodnak a bevásárlástól. De hát szükség van rájuk – néha csak sofőrként, fizető emberként, súlycipelőként, de sokszor bizony akár egyedül is meg kell tenniük a napi, heti, vagy havi bevásárlást.

 

Miért is van ez?

A szupermarketben az emberek nagy része rohan, tülekedik, kapkod, arrogáns módon viselkedik és nincs tisztában a legalapvetőbb viselkedési szabályokkal sem. Mi persze tökéletesek vagyunk – vagy mégsem? Azt hiszem mindenkire ráfér egy kis vásárlási illemtan.

 

Kezdjük mindjárt a parkolóban!

 

  1. Az “idegbaj” már a parkolásnál kezdődik, hiszen egy ünnep, vagy hétvége előtt mindenki útnak indul. Vajon találunk-e parkolóhelyet? Nem vág-e elénk egy erőszakos autós a beparkolásnál? Sok olyan autós veszi elő ilyenkor a kocsit, aki hónapok óta nem vezetett. Magunk megnyugtatására mindig tartsuk szem előtt a következőt: Mindig vannak távozók. Egy-két óra alatt mindenki végez a vásárlással, vagy egyszerűen megunja azt.  
  2. A beparkolásnál legyünk körültekintőek! Szépen közöljük meg a helyet jelölő vonalakat hiszen arra is gondolnunk kell, hogy nem mindenki olyan precíz az ajtók nyitásakor, mint mi. Végszükség esetén járható út az úgynevezett “69-es helyzet”, mikor is az autók anyósoldali felét közelebb manőverezzük a mellettünk álló kocsi hasonló oldalához, hogy a vezető oldalán több helyünk legyen a ki- és beszálláshoz. Ilyenkor ajánlatos a vezetőnek egyedül beállni, illetve onnét egyedül kiállni.
  3. Gondoljuk végig az aprópénz, bankkártya, bevásárlólista, szatyrok kérdését, hogy ezekért ne kelljen visszamennünk a kocsiban. Ne hagyjunk semmi feltűnőt, értéket a kocsiban! Ezeket tegyük a zárt csomagtartóba! A legjobb ezeket otthon megtenni, hiszen nincs arra szükség, hogy a parkolóban bárki is megfigyelje a műveletet.
  4. A parkolóban nem érdemes szóba elegyedni a szélhámos árusokkal, mert abból általában csak bajunk származik.
  5. A bevásárló kocsi kiválasztásánál legyen nálunk 100 Forintos, vagy amivel működik, mert bosszantó dolog lehet ennek a hiánya! A százforintos-egyeurós kompatibilitás nem minden áruháznál jön be. A műanyag kocsiérmék sokszor csak bosszúságot okoz (nem nyitja a zárat, beszorul).
  6. Legyen bevásárlólistánk, tanulmányozzuk át a szórólapokat, reklámújságokat és tervezzük meg a bevásárlást!
  7. Úgy toljuk a bevásárlókocsit, hogy ne ütközzünk neki az előttünk haladónak!
  8. Ne álljunk meg kocsinkkal egy másik kocsi mellett, hiszen ezzel lezárhatjuk az utat és vevőtársaink nem tudnak továbbhaladni.
  9. Gyakran előfordul, hogy ismerőssel, baráttal, rokonnal futunk össze. Ilyenkor vonuljunk egy csendesebb helyre beszélgetni.
  10. A mélyhűtők ajtajait csak egy megfontolt döntés után nyissuk ki! Ne nyitott ajtónál olvasgassuk a termékek dobozán a tudnivalókat!
  11. Ne fogdossuk össze a kenyereket, péksüteményeket!
  12. Sok helyen van kóstoltatás. Ilyen standoknál ne legyünk szemtelenek és ne itt tartsuk a főétkezésünket!
  13. Ne bontogassuk ki a csomagolásokat! Ezek később eladhatatlanná válnak, tehát kárt okozunk vele.
  14. Ha nem találunk egy árut, akkor ne az ártatlan árufeltöltőt hibáztassuk ezért. Ő csak a saját dolgát végzi és valószínűleg nem okolható a logisztikai malőrért.
  15. A pénztáros lányok nem mindig vevők a poénjainkra, udvarlásunkra. Hulla fáradtan, gépiesen dolgoznak.
  16. Udvarias gesztus, ha a futószalagon az áruk mögé kitesszük az osztólécet.
  17. A pénztárnál kerüljük a visszaszaladgálást (elfelejtett árucikkek, hibás csomagolás kicserélése, stb)!
  18. A pénztárnál legyünk tisztában fizetőeszközünkkel (készpénz, bankkártya – annak PIN kódja, mindenféle utalványok)!
  19. Okosan pakoljunk bevásárló táskáinkba! Ne tegyük ki sérülésnek a termékeket (pl. egy pohár joghurtra pakolt ötkilós krumplis zsák)
  20. Otthon mielőbb pakoljuk ki a hűtendő élelmiszereket, hogy ne szakadjon meg a “hűtőlánc”!
  21. Végül következzék az utolsó tanács: Ne hagyjuk az utolsó napra a bevásárlást! Szánalmas látvány az ünnep előtti napon a szupermarketben egymással kiabáló idegbajos házaspár.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!