Szinte mindenki, vagy legalábbis nagyon sokan a legkézenfekvőbbnek látják a szükségtelen dolgok elégetését. Mert ami éghető azt el is égethetjük? Hát egyáltalán nem!
Ezen tévhitek megcáfolása végett érdemes elolvasni a következő írást! Amennyiben máshogy vélekedsz, akkor persze nehezen tudlak meggyőzni!
Környezetszennyezés
A legegyszerűbb – úgynevezett tisztán éghető anyagok – elégetésekor általában széndioxid (CO2) keletkezik, mely növényeink éltető eleme. Ezek a következők: papír, fa, szén, gáz.
Korunkban viszont az előbb felsorolt anyagok már nem a klasszikus “tisztán éghető anyagok”, hanem valamivel bevont, vagy átitatott, feldolgozott anyagok, melyek az égés során temérdek mennyiségű káros anyagot juttatnak a levegőbe.
Balesetveszély
Egy selejtezés, lomtalanítás, vagy kerti gereblyézés után meggyújtott máglya a szőlőhegyen, telken, vagy akár a kertünkben az alábbi balesetveszélyeket okozhatja:
Tűzveszély
Ha nem tudjuk féken tartani a meggyújtott máglyát, akkor könnyen tudunk tüzet okozni, melynek pillanatok alatt beláthatatlan következményei lehetnek. Mire a tűzoltók kiérnek a szőlőhegyre, hobbykerthez, vagy akár házunk kertjéhez is, addigra lángra kaphatnak:
Amiket semmi esetre sem szabad elégetnünk
Véletlenül se dobjuk a tűzbe az alábbiakban felsorolt anyagokat. Ezek a tűzveszélyen túlmenőleg veszélyes gázokat és gőzöket bocsátanak ki, melyek károsítják egészségünket, állataink egészségét, levegőnket, talajunkat és vizeinket. Ilyenek a következő anyagok:
Az itt felsorolt anyagokat dobjuk a szelektív gyűjtőkbe!
Otthon se égessünk!
Sokan a kályhát, kazánt használják a háztartási hulladékok megsemmisítésére anélkül, hogy gondolkodnának. Itt ugyanazok a tilalmak érvényesek, mint a szabadtéri égetésnél, hiszen nem csak egészségünket és környezetünket, hanem akár a kazánunkat is tönkretehetjük. Egy PVC zacskó (poli-vinyl-klorid) elégetésekor például sósav (HCl) is keletkezik, amely a kazán elkorrrodálódását, majd kilyukadását okozhatja.
Egészségünkre gyakorolt hatás
2017 januárjában Magyarországon a szmog mértéke meghaladott minden eddigi értéket – úgy az intenzitása, mint az időtartama tekintetében. A több mint két hétig tartó szmog a szélcsendes időjárás következtében nem szellőzött ki és be kellett jelenteni a különféle szmogriadó-fokozatokat. Néhány borsodi ipari városban a szmog mértéke meghaladta a megengedett határérték nyolcszorosát!!!!
A belégzett apró (2,5 mikron alatti méretű) részecskéket már nem tudjuk felköhögni és súlyos egészségkárosodást (tüdőbetegségek, infarktus, rák, stb) okozhatnak.
Megtörtént esetek:
Bízom benne, hogy sok olvasót sikerült ezen kis összefoglalóval meggyőznöm!
Ha tetszett a bejegyzés, látogass el Grocceni weboldalára is: http://www.grocceni.com